News

Dlaczego w 2023 roku trzeba dywersyfikować sprzedaż?

by Szymon Ciba on Sep 03, 2023

Dlaczego w 2023 roku trzeba dywersyfikować sprzedaż?

Czy jesteś przedsiębiorcą lub właścicielem przedsiębiorstwa zajmującego się sprzedażą produktów w sieci, który chce zwiększyć swoje przychody i zabezpieczyć się przed nieprzewidywalnymi zmianami na rynku? Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie.

W dzisiejszych czasach rynek e-commerce jest bardziej dynamiczny niż kiedykolwiek wcześniej. Zmieniające się algorytmy mediów społecznościowych, konkurencja, niespodziewane wydarzenia światowe, gospodarcze i zmieniające się preferencje konsumentów mogą wpłynąć na Twoje źródła sprzedaży.

Dywersyfikacja źródeł sprzedaży to nie tylko posiadanie wielu kanałów sprzedaży, ale także zrozumienie, które z nich przynoszą największy zwrot z inwestycji i dlaczego. W 2023 roku obserwujemy kilka kluczowych trendów:

Dywersyfikacja kanałów sprzedażowych 

Poza tradycyjnymi marketplace’owymi gigantami jak nasze rodzime Allegro, Amazon czy eBay, pojawia się coraz więcej specjalistycznych platform sprzedażowych, które oferują unikalne możliwości dla sprzedawców.

W Polsce najpopularniejsze platformy to Allegro, Erli, Amazon, Zalando, Empik czy od niedawna Modivo. Wielu sprzedawców sprzedaje również na zagranicznych platformach takich jak Emag czy Pigu.

W roku 2020 i 2021 pandemia i seria lockdown’ów wprowadzanych na terytorium naszego kraju większość firm uciekała do sprzedaży internetowej - to był dla nich jedyny ratunek. Firmy te spowodowały, że ograniczona przestrzeń reklamowa w internecie podrożała i wzrosły koszty reklamowe (CPMy).

Strategie eCommercowe bazujące na performance marketingu, które sprawdzały się w wielu przypadkach przed pandemią przestały działać w 2023 roku, ponieważ marża ze sprzedaży produktów nie wystarczała na pokrywanie wysokich kosztów reklamowych.

Dlatego też w ostatnich miesiącach obserwujemy serię zamykających się firm w eCommerce, ale czy istnieje wciąż skuteczny sposób na dynamiczny rozwój przychodów w internecie? 

Jasne, że tak!

To strategia polegająca na maksymalnej dywersyfikacji sprzedaży - każdy z kanałów sprzedaży ma swój poziom rentowności i skali. Dlatego też chcąc zwiększyć skalę biznesu, poziom sprzedaży i rotację w magazynie zapamiętaj:

,,Sukces w 2023 roku to sprzedaż jednego produktu w maksymalnej liczbie kanałów sprzedaży”.

Dywersyfikuj kanały sprzedaży poza własny eCommerce na marketplacy, a jeśli jesteś producentem rozważ współpracę z innymi przedsiębiorstwami dla których Twój produkt będzie uzupełnieniem ich ofert.

Dywersyfikacja źródeł ruchu

Pracując w branży eCommerce i rozmawiając z menadżerami biznesu w 9/10 przypadkach trafiam na firmy, które robią marketing tylko poprzez dwa kanały Meta Ads (Facebook) i Google Ads.

Świat eCommerce nie kończy się tylko na tych dwóch kanałach - zacznij dywersyfikować pushowanie trafficu - na różne platformy.

Jednę z najpopularniejszych kanałów reklamowych w Polsce dla sklepów internetowych to również TikTok Ads, WP Ads, Onet, Microsoft Ads, Pinterest Ads.. Poza źródłami płatnymi możesz rozważyć także działania takie jakie email marketing, sms marketing wykorzystanie społeczności zebranej na social mediach czy reklama lokalna.

Wyobraź sobie…

Wyobraź sobie, że jedno z Twoich głównych źródeł sprzedaży nagle przestaje przynosić dochody z powodu zmiany algorytmu lub niespodziewanej konkurencji. Dywersyfikując źródła sprzedaży, nie tylko zabezpieczasz się przed takimi sytuacjami, ale także zwiększasz swoje szanse na dotarcie do nowych klientów i zwiększenie przychodów.

Teraz, kiedy rozumiesz znaczenie dywersyfikacji źródeł sprzedaży w 2023 roku, czas podjąć działanie. Zastanów się, które nowe kanały mogą być dla Ciebie odpowiednie i zacznij eksperymentować. Pamiętaj, że kluczem jest nie tylko posiadanie wielu źródeł sprzedaży, ale także ciągłe monitorowanie ich efektywności i dostosowywanie się do zmieniających się warunków rynkowych.

Jeśli chciałbyś opracować skuteczną strategię dla Twojej firmy, ale nie masz w tym doświadczenia - chętnie Ci w tym pomogę. Napisz do mnie lub skontaktuj się za pomocą podstrony -> KONTAKT.